Dej každému dni šanci, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života!

1. série o morčatech (krmení)

13. února 2008 v 15:57 | Kikina |  Informace
Ahojky rozhodla jsem se že sem dám pár článků o morčatech a tak tady je 1. série (krmení).

Krmení

Kdy morčata nejvíce žerou

Když chcete morčata nakrmit, je nejvhodnější večer po 21. hodině. To jsou morčata nejaktivnější a nejvíce žerou.

Krmivo

Hlavní složkou krmiva je seno. Dále se prodávají zelené granule a sušené krmivo pro morčata. Krmné směsi se prodávají s vitamíny i bez vitamínů. Většinou je lepší to s vitamíny, ale myslím si, že pokud jim budete dávat dostatek čerstvého krmení, ve kterém jsou vitamíny, není potřeba speciálně o vitamíny obohacené krmivo. Jedna zvlášnost, která je u morčat narozdíl od křečků, že morčata jedí slunečnice celé a neloupají je jako křečci. Morčatům můžete dát salátovou okurku, hlávkový salát, mrkev, tvrdý chléb (na obrušování zubů), pampeliškové listí - pozor ať to není blízko silnic nebo na místech kde se venčí psi. Ale obyčejné krmivo by jste vynechávat neměli. Když budou jíst čerstvé krmivo, nebudou potřebovat tolik pít. Jetel, kedluben, hrušku, atd. dávejte morčatům jen v malém množství nebo vůbec, protože nadýmají.
Morčata mají ráda pampeliškové listy.Lili s Kucikou se dělí o pampeliškové listy.
Mrkev
Možná některé chovatele překvapí, že morčata nebudou jíst všechno, co mám tady vypsané. Morčata mohou být, podobně jako lidé, zmlsaná.

Obrušování zubů

Na obrušování zubů jim můžete dát mrkev, kedluben (jen v malém množství, protože nadýmá). Tvrdá patka chleba se dá taky použít, ale morčata po ní prý tloustnou. Nemusí mít na obrušování zubů jen jídlo. Může to být dřevěná větvička, ale měla by být z ovocného stromu, protože některé jiné stromy by mohli být jedovaté.

Pití

I morče potřebuje pít jako člověk. Někdy pije méně, někdy více. Podle toho jestli jí čerstvou zeleninu či čerstvé ovoce nebo hodně suchého krmiva. Dávejte mu vodu do pítka ne do misky. V misce se voda rychle znečistí. Vodu mu měňte jednou denně. Jednou za čas se stane, že v pítku se začnou tvořit řasy. Potom to teda musíte řádně vyčistit.Pítko je přisáté na vaničce

Seno

Seno je nejdůležitější složkou potravy pro morče. Obsahuje totiž velké množství vlákniny.
Jednou se mi stalo, že jsme v seně nalezli drobný hmyz. Tak jsme seno vyhodili. Mé morče po nějaké době začalo při vylučování naříkat. Zašli jsme k veterináři, a ten když se dozvěděl, že naše morče nedostávalo seno, řekl že je to tím, protože to seno nedostávalo.
Seno tedy prohlížejte, jestli tam není nějaký hmyz. Morčatům samotným by to moc nemělo vadit, i když to nevím jistě. Spíše to bude vadit vám. Bez hmyzu je většinou v zimě.

Staré krmivo

Krmivo, které morčeti necháte v jeho domečku se zanedlouho znečistí. Pak ho musíte vyhodit, aby morče nejedlo zkaženou potravu. Co se týče krmení v mističkách to se sice neznečistí, ale za nějakou dobu vyčichne. Morčeti pak nevoní a morče tím pádem nejeví o krmení zájem.

Vitamín C

Vitamín C si morčata jako jediní hlodavci neumí vyrobit sama. Pokud morčatům budete dávat krmiva obohacená o vitamíny a čerstvé krmivo (zeleninu a ovoce), tak by speciální přípravky s vitamínem C neměla potřebovat. Jejich potřebu budou vyžadovat jen v obdobích nemocí nebo pokud nebude čerstvé krmivo a obohacené sušené krmivo. Já osobně jim zatím žádný speciální vitamín C nedával a nevím kolik by ho mohla potřebovat. Zdroj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama