Dej každému dni šanci, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života!

4. série o morčatech (bydlení)

18. února 2008 v 14:58 | Kikina |  Informace

Kde ubytovat morčata?


 • Plastová přepravka
Poslouží dobře jako přechodné ubytování pro morče na návštěvě, na chatě přes noc (pokud přes den může do výběhu), pro rekonvalescenty nebo k dočasnému oddělení během léčby. Dobře se omývá a její menší rozměry jsou vhodné také pro to, aby udržely v klidu například zvíře, které by mělo odpočívat po operaci. (c) Petra
 • Klec
Výhodou klece je vzdušnost (ale pozor na průvan) a kontakt s okolím. Na druhou stranu podstatnou nevýhodou je neustálé vyhazování podestýlky z klece a ohlodávání mříží. A jak tomu dost často bývá, s oblibou morčátka mříže hryzají právě v noci. Ohryzané a oloupané mříže kleci na kráse nepřidají. Když je chováno více morčat v kleci pohromadě, pak už ani kontakt s lidským členem rodiny morče tolik nepotřebuje, ve své komunitě si s ostatními spolubydlícími vystačí. Což neplatí, když zašustí igelitový sáček, otevřou se dveře lednice apod... V podstatě zde platí jednoduchá rovnice: člověk = jídlo. (c) Od Jaji
 • Plastbox
Pro naše první morčátko jsme zvolili plastbox s průhledným vrchním dílem a vysouvací stropní mříží, který je velice praktický v tom, že když se morče proběhne po domečku, tak jeho vysoké okraje zachytí vystřílenou podestýlku. Pouze zanedbatelná část podestýlky se dostane přes okraje plastboxu. Je dostatečně vysoký, aby horní mříž zůstala natrvalo vysunutá, čímž je usnadněn přístup ke zvířátku. Jen v případě, kdy domácnost obývá také pes nebo kočka, je nutností ponechat mříž zasunutou. Morčátka by neměla být v průvanu, což opět velice dobře vyřeší plastbox, který si uchovává své klima a morčátko nenastydne. (c) Od Jáji
Nevýhodou plastboxu je nepříliš účinné větrání a možnost přehřátí morčat zejména v letních měsících při nevhodném umístění, například v místě, kam svítí slunce. (c) Petra
 • Luxusní skříňová "morčatária" - skříňové patrové ubikace
Tato volba je pro chovatele, který má vícehlavé stádečko morčat, ideální, zvlášť se to týká právě bytů, kde není dostatek místa. Skříň zabere málo prostoru oproti většímu počtu klecí, boxů nebo akvárií. U skříňových ubikací je nutné vyřešit, aby každé patro bylo ošetřeno omyvatelným dnem, i omyvatelnými stěnami alespoň do výše 10cm. Někteří chovatelé volí polepení dna i stěn např. linoleem, což není úplně ideální, protože časem může být znehodnoceno výkaly morčat. Praktičtější je koupit plastové boxy a podle jejich velikosti skříň vyrobit. Boxy jsou vyjímatelné, tedy se i dobře udržují. (c) Od Jáji
 • Akvárium
Další možností ubytování je akvárium, které je možné nechat vyrobit u sklenáře, či prostřednictvím objednávky v akvaristice přesně podle požadovaných rozměrů. Akvárium se dobře myje, nenasákne pachy a nečistotami, ale je těžké, křehké a rozbitné. Z toho důvodu se s ním velmi špatně manipuluje. Na akvárium se celkem špatně připevňují napáječky, jesličky a jiné potřebné pomůcky. Výhodou je čiré sklo, na obyvatele akvária je dobře vidět. (c) Od Jáji

Podestýlky

 • Hobliny - přírodní materiál, měkký a dobře savý. Měly by být odprášené a z čistého neupravovaného dřeva. Pokud získáváte hobliny u truhlářů, ujistěte se, že jsou pouze ze surového dřeva a ne ze dřeva mořeného, lakovaného apod. I části podestýlky mohou morčata pozřít a upravované dřevo je pro ně velmi nebezpečné.
 • Piliny - jemnější než hobliny, prašnější, proto ne příliš vhodné. V případě nouze lze použít, ale je dobré je překrýt jinou podestýlkou, například slámou.
 • Sláma - doplňková podestýlka, vzhledem k délce stébel vhodná spíše do větších kotců, do stájí apod.
 • Kukuřičná podestýlka
 • Dřevěné lisované granule - nejčastěji prodávané pod značkami Cat´s Best, Jonáš
 • Bentonitová steliva do kočičích záchodů - hodí se pouze jako doplnění měkčí podestýlky v místě, kam se morče chodí nejčastěji vyprazdňovat, případně do miniaturních rohových záchůdků. Jako celková podestýlka nevhodné, neboť jsou příliš tvrdá, mohou mít ostré hrany a navíc vysušují neosrstěnou kůži na tlapkách morčat.

Podestýlka
Nedílnou součástí bydlení je podestýlka. Na trhu je poměrně široký výběr podestýlek. Můžeme zvolit hobliny, kukuřičnou drť, bavlnu, dřevěné válečky, pro doplňkové použití i podestýlku pro kočky. Každá má své využití pro chov. Podstatnou roli při volbě podestýlky hraje i počet morčat v chovu a v neposlední řadě i cena.

Hobliny
jsou zřejmě nejvíce používané při chovu morčat, jelikož jsou pro chovatele i cenově nejdostupnější. Pokud má chovatel ve svém okolí i truhlářskou dílnu, pak tato dílna bývá i dobrým zdrojem hoblin buď zdarma - za odvoz, případně za malý poplatek. Je lepší zvolit hobliny, které jsou trochu větších rozměrů, protože se tolik nenabalují do srsti morčat, hlavně těch dlouhosrstých. Také v nabídce v obchodech jsou hoblinové podestýlky "voňavé" - většinou citrusové. Osobně je nepoužívám, jen jednou jsem koupila balík a nijak mne nenadchly. Myslím, že vůbec nemusejí morčatům vonět, navíc se určitě nejedná o přírodní vůni, ale chemickou.

Kukuřičná drť, kterou jsem také vyzkoušela, je na můj vkus příliš ostrá, ale jinak svým využitím naprosto vyhovující. Ovšem je už na rozdíl od hoblin cenově náročnější.

Bavlna pro chov morčat není využitelná, sice jí nemám vyzkoušenou, ale je moc jemná a určitě by zde vyvstal problém s nabalováním do srsti. Bavlna je vhodná spíše pro malé hlodavce. Navíc je poměrně dost drahá.

Dřevěné válečky, které jsou lisovány z pilin pod velkým tlakem, jsou nejznámější pod názvem Cats Best, také na našem trhu je možné zakoupit značku GRANUM JONAS, tu ale nemám zatím vyzkoušenou. Cats Best je naprosto perfektní ve svém využití, jen pro větší chov z důvodu vyšší ceny se používá jen okrajově. Někteří chovatelé tento typ podestýlky sypou na místa, kam morčata konají svou potřebu. Cats Best dokonale pohlcuje pachy, ubikace vydrží do dalšího čistění voňavá. Válečky, které jsou promočené se rozpadají na jemnou dřevěnou drť, takže lehce poznáme, které místo je znečištěné a kde je potřeba odebrat podestýlku.
Naprosto stejné dřevěné válečky je možno zakoupit v topné sezóně v Hornbachu (jinde jsem na ně zatím nenarazila). Topné pelety 6mm v průměru jsou baleny v průhledných igelitových pytlích, takže i pohým okem je vidět, že v nich kromě dřeva nejsou slisované jiné nevhodné příměsi. Cena je na rozdíl od výše zmiňovaných firem více než přijatelná - 85Kč. Tyto válečky jsou z čistého dřeva a mohu je doporučit. Dávám je do ubikací pod hobliny, takže i hoblin je následně menší spotřeba. Stačí skutečně jen jedna vrstva pelet na dně (pelety neleží na sobě, každá leží na dně). Ubikace je skutečně voňavá a déle vydrží.


Kočičí podestýlka na našem trhu je v podstatě k dostání ve dvou druzích - přírodní a silikonová. Kočkolity jsou drobné kamínky - drť, vyzkoušela jsem několik druhů - ty přírodní. Kočkolit dávám pod hobliny, ubikace dlouho vydrží a nezapáchá, všechno do sebe nasaje podestýlka pro kočky. Také pak vrstva hoblin může být nižší.

Přírodní podestýlky jsou vyrobeny z bentonitu, na trhu jsou ve dvou verzích hrudkující (znečištěné místo vytváří hrudky) a nehrudkující. Bentonit je reziduální, nepřemístěná jílovitá hornina s mohutnou sorpční schopností, vysokou hodnotou výměny kationtů, bobtnáním a plastičností. Nositeli těchto vlastností jsou jílové minerály, především montmorillonit, případně beidelit. Bentonity vznikly mechanickým a chemickým zvětráváním matečné horniny (v alkalickém prostředí), především sopečných tufů a tufitů, v menší míře i andezitů, ryolitů, čedičů a jiných převážně třetihorních hornin. Technologicky se k bentonitům řadí i montmorillonitické jíly, u nichž obsah montmorillonitu výrazně ovlivňuje jejich vlastnosti a umožňuje jejich průmyslové využití.

Silikonová podestýlka je průmyslově vyráběná. Absorbuje kapalinu, bakterie i zápach, uzavře je v granulích a neuvolňuje je do okolního prostředí. Po nasáknutí je suchá, což je obrovská výhoda. Nevýhodou je dost vysoká cena.
Vybavení ubikace
Kromě podestýlky jsou nutné další potřeby pro spokojený život morčete. Můžeme je zakoupit v každém zverimexu v různých variantách a cenových relacích.
Jesličky na seno a trávu jsou nutnou součástí morčecího domova. Morčátka jsou trochu čuníci v tom, že svou potřebu konají po celé ubikaci. Pokud chováme jen jedno morče, je možné, že zrovna toto konkrétní morče si navykne konat svou potřebu do jednoho rohu ubikace. Pokud ve společné domácnosti žije více morčat, tak na tento zvyk rovnou můžeme zapomenout. Aby nedošlo ke znečistění sena a trávy výkaly, jsou právě jesličky ideálním řešením, jak potravu uchovat v čistotě.

Misku na zrní a granule je dobré vybírat s rozmyslem. Miska by měla být dostatečně velká a především těžká, aby nedošlo k jejímu převrácení, protože morčátka ráda stoupají na její okraj. Misku na ovoce a zeleninu není potřeba vůbec kupovat, protože morčátka zeleninu a ovoce z misky vytáhnou a odnesou si ji bokem, mají tak pocit, že je jen jejich a nikdo jim jí nevezme. Tam ji i snědí. Zeleninu a ovoce proto podávejte volně do ubikace. Pokud dáváte morčátku také mléko jako já, pak je vhodné za tímto účelem pořídit menší mističku. Malá rada na konec. Já osobně jsem vystřídala mnoho typů misek, až jsem v Hornbachu koupila několik červených keramických misek, které stojí něco kolem 50-60Kč. Okraj misek je trochu vtočený dovnitř a jsou natolik těžké, že je morčata nepřevrátí, pouze je postrkují po ubikaci. Vyrábějí se, myslím, ve třech velikostech (i pro psy) a dobře se udržují.

Napáječka (s kuličkovým systémem), která je připevněna na bok ubikace, je skutečně nutností. Pokud je morčeti podávána voda v misce, pak je téměř okamžitě zanesena podestýlkou a výkaly, navíc ji morče může rychle vybryndat, případně převrhnout, čímž se i zkracuje životnost podestýlky.
Domeček není až tak nezbytný. Já osobně domečky nedávám, mám tak morčata navyklá, a rozhodně nevypadají, že by jim chyběl, navíc podstatně zabírá prostor pro jejich pohyb. Když si pořídíme morče, domeček by se neměl v prvopočátku vůbec dávat, neboť by v něm morče bylo neustále schované. V první řadě si musí na nás zvyknout, otrkat se a pak teprve uvažujme o domečku. Některá morčátka s oblibou domeček zaměňují za toaletu a potřebu konají právě v domečku. Záhy zjistíte, že místo morčete máte doma chlupatého čuníka.

Hračky nejsou nikterak důležité. Morče není křeček nebo osmák, aby běhalo v kolotoči. Morče je v podstatě "hlava a žaludek" a také jídlo je jeho celodenní myšlenkou, ale na druhou stranu je tvorem zvědavým a některá morčata jsou rozenými průzkumníky. Na ukojení jejich zvídavosti postačí jednoduché prolézačky např. trubky, kterými může prolézat, různé překlady na podlezení i přelezení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama